TEST smarphonu Nokia 500!

Ogólne informacje, testy i porównania.

TEST smarphonu Nokia 500!

Postautor: qseq1993 » wt lis 01, 2011 3:04 pm

W dobie smartfonów Nokia zaczęła tracić na popularności, podukowała dobre ale drogie smartfony.
Teraz Nokia wydaje nowy model jakim jest Nokia 500.

Obrazek

Na pierwszy rzut oka telefon wygląda dość solidnie w porównaniu do smartfonów firmy LG czy Samsung, które niemal łamią się w rękach.
Telefon wszyscy znamy z reklam w TV i wygląd jest conajwyżej średni, lecz "na żywo" telefon wygląda bardzo dobrze i przyjemnie.
W zestawie otrzymujemy obudowy w trzech kolorach; czerwonym, niebieskim i czarnym. Obudowa czarna wygląda najsolidniej.
Mimo zaokrąglonego kształtu "pleców" telefony telefon niewyślizguje się z rąk. Są jeszcze dostępne obudowy w kolorach fioletowym, pomarańczowym i zielonym ale na rynkach zagranicznych.

Przód telefonu jest zaprojektowany bardzo przyjemnie. Na dolnej części znajdują się typowe 3 przyciski odebrania połączenia, zakończenia połączenia oraz menu.
Nieco wyżej po prawej strony znajduje się malutki otwór na mikrofon który świetnie się komponuje z resztą telefonu.
Tuż nad mikrofonem znajduje się wyświetlacz o przekątnej 3,2 cala.
W górnej części znajduje się standardowo dla producenta stylowy napis NOKIA oraz szczelina dość dobrej jakości głośnika.

Obrazek

"Plecki" telefonu są jak wspomniałem dostępne w trzech (na naszym rynku) kolorach.
Na środku znajduje się poprzeczny, srebrny napis NOKIA. Nieco wyżej mamy; z lewej strony aparat, z prawej strony mocny, dobrej jakości głosnik muzyczny który można porównywać z telefonami z serii Xpress Music. Jedyną wadą jest brak lampy błyskowej która zwykle jest w naszych czasach standardem.

ObrazekObrazek

Lewy bok jest pusty, natomiast w prawym boku mamy przycisk regulacji głośności muzyki oraz przycisk blokowania ekranu który wyparł wcześniejszą wersję "przesuwaka"

ObrazekObrazek

Na dolnym brzegu znajduje się otwór na smycz, a na górnym brzegu wejście słuchawkowe, USB oraz gniazdo ładowarki.

EKRAN:

Nokia 500 posiada dobrej jakości ekran pojemnościowy o przekątnej 3,2 cala i roździelczości 360*640. Umożliwia to dość przejżyste i przyjemne korzystanie z telefonu. Ilość wyświetlanych kolorów to 16 mln.

Stosunek wysokości do szerokości umożliwia przyjemne poruszanie się po telefonie. Na ekranie naklejona jest folia producenta która jest dość dobrej jakości, lecz bardzo podatna na rysowanie się.

MENU:

Menu w Nokii 500 uruchamiamy środkowym przyciskiem poniżej ekranu i zawiera:
-Kalendarz
-Kontakty
-Muzyka
-Internet -
-Sklep (OVI sklep)
-Mapy
-Foto-wideo (aparat)
-Ustawienia
-Aplikacje
- W moim modelu zakładke Plus.pl.

Menu w tym modelu jest raczej zbędne. Jak w większości smartfonów mamy możliwość utworzenia wielu ekranów głownych. Możemy je dostosować praktynie bez ograniczeń. W moim telefonie utworzyłem 2 ekrany główne z czego w jednym znajdują się skróty do aplikacji których używam najczęściej więc z Menu praktycznie nie korzystam.

Na ekranie głównym możemy ustawić ciekawy skrót którym jest Kreator sieci bezprzewodowej. Kiedy mamy go na ekranie głównym automatycznie szuka sieci WiFi. WiFi jest szybkie i działa w standardowych trybach 802.11 b/g/n czyli na takich które posiadają wszystkie Modemy WiFi na naszym rynku.

PRZEGLĄDARKA INTERNETOWA / WiFi

Standardowa przeglądarka w tym modelu według mnie jest dość wygodna i szybka. Jedyną wadą jest to, że w wyszukiwarce Google mamy ograniczona liczbę znaków do wpisania co bardzo mnie zniesmaczyło kiedy potrzebowałem pilnie znaleźć informacje o dość długim tytule.
Oprócz tego w OVI Sklepie mamy możliwość bezpłatnego pobrania dostosowanej do naszego telefonu przeglądarki OPERA MINI bezpłatnie. W tej wersji opery mamy nieco inną klawiaturę QWERTY która jest dużo wygodniejsza lecz wizualnie prezentuje się gorzej. Jednak osobiście preferuję wersje OPERY.

GPS - Mapy

GPS ku mojemu zaskoczeniu działa niewiarygodnie szybko. W OVI Sklepie mamy możliwość pobrania mapy Polski o rozmiaże 190 MB. Opcja A-GPS jest zbędna. GPS zlokalizował moją pozycje w niecałe 10 sekund w budynku. W samochodzie również zlokalizowany zostałem bardzo szybko. Plusem jest Mapa piesza. Jest bardzo dokładna. Są w niej wszystkie oficjalne drogi w mieście jak i na wsi. A-GPS przydaje się tylko podczas dużego zachmurzenia.

Jeżeli ktoś chce kupić Smartfona w celu używania go jako GPS to zdecydowanie polecam ze względu na szybkość jak i dokładność. W porównaniu do GPS w telefonie HTC HD 2 z oprogramowaniem Windows Mobile mój GPS jest zdecydowanie szybszy.

ZDJĘCIA I FILMY

Nokia 500 jest wyposażona w aparat o matrycy o roździelczości 5MPx. Aplikacja aparatu jest dość słaba tak jak zdjęcia. Jeżeli ktoś chce robić dużo zdjęć może zapomnieć o tym telefonie. Brak Auto Focus'a, jest to zwykły aparat. Jakiś czas temu byłem w posiadaniu Nokii n73 z aparatem 3.2 MPx Carl Zeiss. Porównywując jakosć Nokia 500 ma dużo słabsze zdjęcia a zwykły apat w SE Elm bije go na kolana.

Na moim modelu zainstalowałem inną aplikacje aparatu która kosztem wiekszego czasu wykonywania tworzy zdjęcia o widocznie lepszej jakości.
Słabą jakość zdjęć nadrabia Wideo. Nagrywane filmiki są w wielkości 640x480 px o dosć dobrej jakości. Miłym akcentem jest świetna jakość nagrywania dźwięków podczas filmików, w których nieusłyszymy trzeszczenia. Dźwięki są czyste a podczas szybkich ruchów telefonem klatki niesą rozmazane.

Muzyka i wideo.

Muzyka na głosniku muzycznym jest bardzo dobrej jakości. W zestawie otrzymujemu oryginalne słuchawki Nokii które są bardzo mocne i ku mojemu zaskoczeniu niesamowicie dokładne. Słuchałem jednej piosenki na 4 różnych słuchawkach i dopiero teraz usłyszaałem niektóre dźwieki.
Mimo dobrej jakości muzyki smak psuje odtwarzacz. Nie zapamiętuje ustawień trybu Losowego. Brak Equalizera. Jak tylko znajdę więcej czasu poszukam kompatybilnego odtwarzacza muzyki lub poczekam na coś w OVI Sklepie.

Oprogramowanie i wydajność.

W N 500 został zainstalowany Symbian ANNA. Jest to najnowszy symbian. Jest to z jednej strony na dzień dzisiejszy wadą. Brakuje wielu popularnych aplikacji zgodnych z naszym oprogramowaniem. Aplikacje kompatybilne są z Symbianem wcześniejszym. Wydawało by się że to te same symbiany i swobodnie możemy ściągać te same aplikacje. Jednak nic niejest takie proste. Niezgadzają się certyfikaty więc niezainstalujemy aplikacji. Z czasem aplikacje zostaną dostosowane więc problem zniknie.

Telefon został wyposażony w procesor o częstotliwości taktowania 1GHz, co patrząc na dzisiejsze smartfony robi się standardem. Jest to bardzo dobry i wydajny procesor i dla "dzisiejszego"smartfoan wystarczy.

Bateria przy normalnym trybie użytkowania wytrzymuje 3-4 dni. Ja często słucham muzyki i ładując telefon na noc z niedzieli na poniedziałek musze go podłaczyć do ładowania w środę wieczorem.

Podsumowanie:

Nie używałem zbyt wielu smartofnów. Porównując Nokie 500 do c7 czy HTC HD 2 musze stwierdzić że HTC wygrywa.

Obydwie Nokie do dobre smartfonu ale HTC zdecydowanie ucieka. 500 i c7 to smartfony średniej klasy i dostępne za stosunkowo nie duże pieniądze w przeciwieństwie do HTC HD2 który jest około 400 - 500 złotych droższy. Biorąc pod uwage stosunek ceny do jakości produktu według mnie Nokia 500 wypada bardzo dobrze.

To smartfon o bardzo zadowalającej jakości dla przeciętnego użytkownika. Myślę że po poszerzeniu bazy aplikacji w OVI Sklepie dla tego modelu bdzie można pozbyć się wszystkich "głupich" wad takich jak słaby odtwarzacz.

Minusy
- aparat
- odtwarzacz
- brak lampy błyskowej za czym idzie brak latarki
- nowe oprogramowanie które nieróżni się zbytnio od poprzedniego
- plecy telefonu są podatne na brud
- kiepska baza akcesoriów na rynku co z czasem się zmieni
- kiedy ktoś dzwoni nie widzimy tego dopuki niewciśniemy przycisku Odblokuj

Plusy
- nagrywanie wideo
- sprawne WiFi
- szybki i dokłądy GPS
- płynność ekranu
- dobra jakość dźwięku przy rozmowach
- solidna budowa
- dobrane proporcje

Moim zdaniem jest kwestią czasu zanim 500 podbije nasz rynek.

Dla nokiaforum.com.pl - Maciej Kłósek.
Ostatnio zmieniony wt lis 01, 2011 3:53 pm przez mobi, łącznie zmieniany 1 raz
Powód: taki tytul bedzie lepszy :) szczegolnie dla wyszukiwarek
qseq1993

Re: TEST smarphonu Nokia 500!

Postautor: mobi » wt lis 01, 2011 3:54 pm

Świetna robota :)
mobi

Postautor: morfeusz » wt lis 01, 2011 7:27 pm

Jest trochę błędów stylistycznych i gramatycznych i jedno zasadnicze pytanie zainspirowane opinią z innego forum-jak z grami?daje radę? bo telefon ten jest przeznaczony dla ludzi młodych którzy lubią pograć :roll:
morfeusz

Postautor: Marcelek_xD » wt lis 01, 2011 10:26 pm

Ta aparatura nie ma sprzętowej akceleracji 3D więc w wypaśne gry na ^3 raczej nie pograsz :(
Marcelek_xD

Postautor: misiaczekm » śr lis 02, 2011 1:10 pm

qseq1993 pisze:...
Na ekranie głównym możemy ustawić ciekawy skrót którym jest Kreator sieci bezprzewodowej. Kiedy mamy go na ekranie głównym automatycznie szuka sieci WiFi. WiFi jest szybkie i działa w standardowych trybach 802.11 b/g/n czyli na takich które posiadają wszystkie Modemy WiFi na naszym rynku.

....

...

bez "n" te wifi
i
po co Ci w aparacie telefonicznym lampa błyskowa?
misiaczekm

Postautor: misiaczekm » śr lis 02, 2011 1:14 pm

misiaczekm pisze:
qseq1993 pisze:...

....

...

- kiedy ktoś dzwoni nie widzimy tego dopuki niewciśniemy przycisku Odblokuj
...

....
bez "n" te wifi
....
po co Ci w aparacie telefonicznym lampa błyskowa?
...
mi prawdopodobnie pomogł powrót do ustawień fabrycznych... tel. z plusa, działa w erze... odbieranie i budzik zaczął się podświetlać...
...
misiaczekm

Postautor: qseq1993 » śr lis 02, 2011 6:19 pm

http://www.youtube.com/watch?v=8jdhABWHspA

filmik nagrany telefonem oczywiście co do sterowania silnikiem 3 fazowym elektryków proszę wstrzymać się z krytyką bo mój budżet nie ogarnął różnicówek i przycisków takich jakie powinny być :)
qseq1993

Postautor: burgerck » ndz lis 06, 2011 8:11 am

Telefon fajny, ale napisanie na nim sms to jakieś nieporozumienie, nie da się nie pomylić, chyba jestem zmuszony się pozbyć tego tela i wrócić do QWERTY...
burgerck

Postautor: mobi » pn lis 07, 2011 11:06 am

burgerck pisze:Telefon fajny, ale napisanie na nim sms to jakieś nieporozumienie, nie da się nie pomylić, chyba jestem zmuszony się pozbyć tego tela i wrócić do QWERTY...

zainstaluj sobie klawiature SWYPE, powinno pomoc
mobi

Postautor: pinka90 » sob lis 19, 2011 4:37 pm

mobi pisze:
burgerck pisze:Telefon fajny, ale napisanie na nim sms to jakieś nieporozumienie, nie da się nie pomylić, chyba jestem zmuszony się pozbyć tego tela i wrócić do QWERTY...

zainstaluj sobie klawiature SWYPE, powinno pomoc

A jak mozna usunac ta klawiature, poniewaz mi nie odpowiada a nie moge nigdzie znalezc gdzie sie usowa zainstalowane pliki. Mozna prosic o pomoc?
pinka90

Postautor: qseq1993 » sob lis 19, 2011 5:55 pm

http://betalabs.nokia.com/ tu jest SWYPE dla N 500 trzeba się zalogawać loginem z ovi sklepu i znalexć.
qseq1993

Postautor: Qeerde » sob gru 17, 2011 6:10 pm

Witam,oto link do aplikacji swype należy się tylko zalogować/rejestrować:http://betalabs.nokia.com/apps/swype-for-symbian-2-0
Qeerde

Postautor: dustan » sob gru 17, 2011 9:08 pm

Zainstalowałem SWYPE, ale szczerze przyznam że nie wiem jak włączyć, a już na pewno nie wiem jak używać?
Belle 111.020.0059 hacked

Obrazek
Awatar użytkownika
dustan

Postautor: hagard » ndz gru 18, 2011 7:39 pm

U mnie SWYPE włączyło się samo jak po zainstalowaniu włączyłem "napisz wiadomość". I rzeczywiście ze SWYPE piszę się o niebo lepiej niż ze zwykłą QWERTY.
hagard

Postautor: metanol666 » ndz gru 18, 2011 7:58 pm

Ja ściągnąłem z Nokia sklepu SWYPE i polski słownik do niego - jakoś nie potrafiłem tego ogarnąć, po napisaniu 50 smsów od wczoraj już nie mam większych problemów z wyczuciem klawiatury :wink:
metanol666

Następna

Wróć do [Nokia 500] Sprawy ogólne, testy i porównania